Vyhledávání

rozšířené vyhledávání ...

Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Náhodný výběr z galerie

Lávka pro pěší přes Střelu, Plasy 07/2010

Datum a čas

Dnes je úterý, 28. 5. 2024, 5:31:16

Svátek

Svátek má Vilém

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Plzeňský krajPortál veřejné správy

 

Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch

Obsah

Vyhlídky na řece Střele

Řeka Střela

Od nepaměti protéká plaskou kotlinou řeka Střela. Ještě před několika miliony let byl povrch krajiny zarovnán. Ve směru dnešního toku Střely se loudal od severu pomalý vodní tok. Teprve ohromné deště meziledových dob učinily z líného toku dravou řeku, která se svými přítoky během statisíceletí prorvala hluboká údolí a strže, tak typické pro její povodí. Její koryto se občas měnilo, také jména měla různá. Říkalo se jí německy Schnella, česky Lososnice nebo Žlutice.
Střela má největší povodí ze všech přítoků Berounky na území našeho kraje (902,2 km2), i když má průměrnou roční průtočnost (2,8m3) nižší než pravobřežní přítok - Klabava. Střela totiž protéká územím s nejnižšími srážkami (500 mm) a nejvyššími teplotami v našem kraji (Liblín 8,1°C).
Řeka Střela je tokem dlouhým necelých 100 km. Pramení na Tepelské plošině severovýchodně
od obce Prachomety nedaleko Toužimi v nadmořské výšce 640 m a prochází malebnou krajinou, kterou ve své minulosti vlastně vytvořila, a ústí do řeky Berounky u Liblína v nadmořské výšce 274 m.
Celý střední tok Střely protékající Rabštejnskou pahorkatinou a Plaskou pahorkatinou je nejkrásnějším, opravdu romantickým úsekem. Údolí jsou tu sevřená, strmá, stěny přesahují i 100 m výšky nad řekou a tvoří kaňonovitá údolí. Pouze kolem Plas se vytváří kotlina v délce asi dvou
a půl kilometru a o šířce sedmi set metrů. Na toku jsou dvě přehrady - Žlutická a v Plasích. Od obce Nebřeziny prochází chráněným územím Natura 2000 - Kaňon Střely.
Střela je rájem pro rybáře, vodáky a turisty. Její hluboká, malebná údolí a zalesněné svahy zvyšují atraktivnost Plas a celého Mikroregionu Dolní Střela.
Když se vydáte na procházku po řece Střele, najdete místa, kde je možné se zastavit a vychutnat krásné vyhlídky na tuto řeku.

 

1. Vyhlídka Havlova nad Liblínem
Přístupná ze silnice 232 u Liblína asi 100 m od silnice na pravé straně řeky Berounky, z vyhlídky můžete vidět krásný meandr řeky Berounky , ústí řeky Střely a hrad Libštejn.

 

2. Vyhlídka Dolní Hradiště
Při výjezdu z Dolního Hradiště na Koryta je krásná vyhlídka na Střelu , kde vidíte i most přes řeku. Vyhlídka je přístupná z cyklotrasy Baroko III.

 

3. Vyhlídka Nebřeziny - Špitál
Vyhlídka přístupná z místní komunikace z Plas na vrchol Špitál. Sto metrů od vrcholu na levé straně řeky Střely na skalnatém ostrohu se nám naskytne hezký výhled na obec Nebřeziny
a přibližně kilometr toku řeky Střely k Plasům.

 

4. Vyhlídka Babina od křížku
Krásný výhled ze silnice č. 23110, kde vidíme na malebnou obec Nebřeziny.na horizontu je vidět obec Obora.

 

5. Vyhlídka Hůrka - Žebnice
Pěkný panoramatický výhled na celou oblast s údolím řeky a obcemi Žebnice a Horní Hradiště.

 

6. Vyhlídka Horní Hradiště
Na vyhlídku se dostaneme z místní komunikace Plasy - Horní Hradiště, kdy odbočíme na skalní útes 300m před obcí Horní Hradiště. Ve výhledu můžeme sledovat jeden z největších meandrů řeky Střely a část vodní plochy přehradní nádrže Plasy.

 

7. Vyhlídka Plasy nad tunelem
Vyhlídka je na pravé straně řeky Střely a nabízí krásný pohled na přehradní nádrž Plasy, která
je umístěna v meandru řeky. Je odtud možno také vidět dominantu Plas, kterou je cisterciácký klášter. Přístup je 1 km po zelené značce z Plas od studánky Prelátka na Mladotickou zastávku.

 

8. Vyhlídka Ondřejov
Na okraji obce Ondřejova je pohled do údolí řeky Střely s krásnou vyhlídkou směrem na obce Trojany a Mladotice. Vyhlídka je přístupná po místní komunikaci a vedou tudy i cyklotrasy CT352 a Baroko II.